Gorączka Złota 2019
Akcja, która polega na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych. W ramach akcji prowadzone są zbiórki uliczne, zbiórki w sklepach, szkołach, firmach, a także w wielu innych miejscach.
Kwota zebrana podczas akcji dofinansowuje kolonie dla najuboższych dzieci. Akcja „Gorączka Złota” oprócz pozyskania środków na kolonie, ma także wymiar społeczny. Podczas akcji promowana jest idea wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Warto podkreślić fakt, że większość wolontariuszy to uczniowie, którzy pomagają swoim rówieśnikom.
Do akcji może włączyć się każdy: placówki oświaty, urzędy, firmy, stowarzyszenia i osoby prywatne. Trwa ona od września do czerwca każdego roku.
Jeżeli zainteresowało Cię to działania i chciałbyś się włączyć – zadzwoń. Działaniem tym opiekuje się Kamil Raczyński.
Program „BEZPIECZNY PATROL”
Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża jest realizatorem projektu kierowanego do przedszkolaków.
Program „BEZPIECZNY PATROL” dotyczył będzie szeroko rozumianego bezpieczeństwa i bezpiecznych zachowań oraz pierwszej pomocy. Partnerem programu będzie firma VIMN Poland Sp. z o.o. (Nickelodeon), która jest właścicielem licencji do bajki „Psi Patrol”. Postaci z bajki będą bohaterami zeszytów ćwiczeń dla dzieci w 2 grupach wiekowych: 3-4 lata i 5-6 lat.
Program będzie zawierał 6 głównych tematów:
- Wiedza na temat bezpieczeństwa (numery alarmowe).
- Bezpieczeństwo na drodze.
- Bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu.
- Bezpieczeństwo podczas wakacji.
- Bezpieczeństwo w zimie.
- Ekologia, recykling.
Dziel się Uśmiechem
Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków. Polski Czerwony Krzyż wspólnie z Wrigley Poland, Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej i Grupą LUX MED, od 2013 roku prowadzi program edukacyjno – profilaktyczny „Chroń Dziecięce Uśmiechy” – tegoroczny „Dziel się uśmiechem, podejmując próbę edukacji i budowania prawidłowych nawyków dbania o zęby dzieci.
“Budowanie postaw i zmiana zachowań to proces trudny i długotrwały, ale po pewnym czasie możemy spodziewać się efektów. Wierzymy, że kontrola stanu uzębienia, a dzięki temu pokazanie rodzicom informacji o stanie uzębienia ich dzieci, jest niezwykle istotne. W Polsce funkcjonuje publiczna opieka stomatologiczna dostępna dla dzieci, która może podjąć się ich leczenia. My chcemy zachęcić rodziców, aby zwracali uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologów. Jesteśmy przekonani, że edukacja o prawidłowej higienie jamy ustnej w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” pozwoli zmniejszyć odsetek dzieci z problemem próchnicy zębów, a w przyszłości sprawi, że więcej dorosłych nie będzie cierpiało na tę chorobę.
Program „Chroń Dziecięce Uśmiechy – Dziel się Uśmiechem” kierowany jest do szkół podstawowych we wszystkich województwach. Kolejność odwiedzanych województw w trzech pierwszych edycjach została określona na podstawie odsetka dzieci z próchnicą na danym terenie. W pierwszej edycji odwiedziliśmy te województwa, gdzie odsetek był najwyższy.
Jeżeli zainteresowało Cię to działania i chciałbyś się włączyć – zadzwoń. Działaniem tym opiekuje się Klaudia Waryszak-Lubaś
Polsko, uśmiechaj się!
Kształtowanie zdrowych nawyków zaczyna się we wczesnych etapach rozwoju dzieci. Dlatego zagadnienie higieny jamy ustnej u najmłodszych jest ważnym elementem naszej działalności. Dobre praktyki dbania o zdrowe zęby wypracowane od najmłodszych lat, przekładają się na lepszy stan zdrowia ogólnego w wieku dorosłym.
Edukacja młodego pokolenia jest jednym z priorytetów czerwonokrzyskich działań prozdrowotnych. Colgate chce sprawić, aby w Polsce na stałe zagościł uśmiech. Uśmiech rozgrzewa serca, zbliża ludzi i pomaga spełniać marzenia. Wyniki badań epidemiologicznych pokazują, że 90% 7-latków w Polsce cierpi na próchnicę, przez co nie może cieszyć się zdrowym uśmiechem.
Wiemy też, jak ważne jest kształtowanie odpowiednich nawyków dbania o zdrowie jamy ustnej od najmłodszych lat. Dlatego już teraz w ramach akcji „Polsko, uśmiechaj się!”, Colgate, we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, uczy dzieci w szkołach podstawowych jak prawidłowo dbać o zęby.
Fundamentem każdej lekcji jest bajka edukacyjna pt „ Drużyna doktora Ząbka”
Nasz komunikat do dzieci po zajęciach:
- Myj starannie zęby pastą do zębów z fluorem co najmniej dwa razy dziennie, zwłaszcza po śniadaniu i przed snem.
- Codziennie stosuj nić dentystyczną (rodzice powinni czyścić zęby nicią dentystyczną dzieciom poniżej 8 lat).
- Ogranicz liczbę przekąsek w ciągu dnia.
- Dwa razy do roku odwiedzaj stomatologa.
- Pozbądź się osadu nazębnego! Szczotkuj zęby z każdej strony: z góry, dołu, z przodu, z tyłu, od wewnątrz i zewnątrz.
- Pamiętaj o szczotkowaniu języka!
- Dbaj o zęby mleczne. Robią miejsce zębom stałym i pozwalają im wyrosnąć tak, jak trzeba. Ich dokładne szczotkowanie jest bardzo ważne!
- Szczotkuj tylną część jamy ustnej. Pamiętaj o wyszczotkowaniu wszystkich zębów, nawet tych znajdujących się z tyłu – tam wyrosną trzonowce – wasze pierwsze dorosłe zęby!
Jeżeli zainteresowało Cię to działania i chciałbyś się włączyć – zadzwoń. Działaniem tym opiekuje się Klaudia Waryszak-Lubaś.
Czerwonokrzyska Gwiazdka
Świąteczna pomoc Polskiego Czerwonego Krzyża kierowana jest do najuboższych i opuszczonych, do rodzin wielodzietnych oraz osób samotnie wychowujących dzieci, do bezrobotnych, bezdomnych i chorych. Pomoc przekazujemy również do noclegowni, schronisk, świetlic środowiskowych i punktów opieki PCK.
Pomoc Polskiego Czerwonego Krzyża dla potrzebujących w ramach „Czerwonokrzyskiej Gwiazdki” to najczęściej:
- Wydawanie paczek z żywnością, środkami czystości, odzieżą, słodyczami i zabawkami.
- Organizacja spotkań opłatkowych i wieczerzy wigilijnych.
- Wizyty u osób chorych, samotnych i starszych.
Jeżeli zainteresowało Cię to działania i chciałbyś się włączyć – zadzwoń. Działaniem tym opiekuje się Małgorzata Kwiatkowska
Walka z głodem
Światowy Dzień Walki z Głodem to akcja, której głównym celem jest uświadomienie społeczeństwu skali ubóstwa, która nie dotyczy wyłącznie krajów III świata, ale również Polski oraz skutków niedożywienia zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Ogólnopolska Kampania Walki z Głodem, którą Polski Czerwony Krzyż prowadzi od 11 lat ma także na celu edukację społeczeństwa o zdrowym odżywianiu i prowadzeniu zdrowego stylu życia. Co roku w dniu 16 października w całym kraju odbywają się happeningi, konkursy, zbiórki żywności w marketach, kwesty uliczne na zakup żywności dla najbardziej potrzebujących lub dofinansowanie obiadów dla dzieci w szkołach.
Każdego roku Polski Czerwony Krzyż dożywia 10 000 dzieci. Ponad 20 000 maluchów otrzymuje wyprawkę szkolną, a tysiąc co roku wyjeżdża na kolonie.
Jednym z alarmujących zjawisk współczesnego świata jest zwiększająca się skala niedostatku i ubóstwa. I nie dotyczy to, jakby się mogło wydawać, tylko krajów rozwijających się, ale w coraz większym stopniu krajów uprzemysłowionych. Niestety, problem pauperyzacji społeczeństwa dotyka w znacznej mierze także i Polskę. W wyniku takiej sytuacji ekonomicznej wiele rodzin ma ograniczony dostęp do artykułów żywnościowych, ze względu na brak środków finansowych na ich zakup, czego skutkiem jest niedożywienie, a co gorsze, coraz częściej również i głód.
Według Światowej Organizacji Zdrowia głód jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Właściwe odżywianie ma wpływ na rozwój zarówno fizyczny jak i emocjonalny. Szczególnie narażone na negatywne skutki niedożywienia są dzieci oraz młodzież.
W 1947 Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) ogłosiła 16 października Światowym Dniem Walki z Głodem. W Tym dniu na całym świecie zbierane są fundusze na programy dożywiania.
Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
Celem Mistrzostw jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Młodzież, dzięki odbywającym się podczas roku szkolnego ćwiczeniom i szkoleniom, przygotowuje się do startu w mistrzostwach.
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy na stałe wpisały się w kalendarz Polskiego Czerwonego Krzyża.
Rywalizacja prowadzona jest na trzech etapach:
- Etap rejonowy
- Etap okręgowy
- Etap krajowy
Wyprawka dla żaka
Celem kampanii jest wyposażenie potrzebujących dzieci w wyprawki szkolne.
Początek roku szkolnego jest dla wielu uczniów bardzo stresującym momentem. Dzieci przychodząc do szkoły często nie mają potrzebnych przyborów szkolnych i ubrań, co negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie w grupie i naukę. Wynika to zazwyczaj ze złych warunków materialnych rodziny. Najgorzej sytuacja ta przedstawia się w rodzinach dysfunkcyjnych, które nie zawsze spełniają warunki umożliwiające im uzyskanie pomocy finansowej z opieki społecznej.
Dla wielu rodziców zakup podręczników, zeszytów i wyposażenie piórnika jest dużym obciążeniem domowego budżetu. Wtedy pomoc od organizacji charytatywnych jest jedyną, którą uzyskują.
Polski Czerwony Krzyż stara się przeciwdziałać temu problemowi. Co roku Zarządy Okręgowe i Rejonowe prowadziły kwesty uliczne, a w supermarketach i sklepach zbiórki materiałów szkolnych. Organizowane są również akcje i imprezy towarzyszące, podczas których zbierane są fundusze na zakup wyprawek.
Zbieramy krew dla Polski
Akcja przeprowadzana jest przy współpracy sieci supermarketów Intermarche i Bricomarche.
Celem jest przeprowadzeniu jak największej liczby akcji pobrań krwi w danym rejonie oraz promowanie idei honorowego krwiodawstwa. Wydarzeniu towarzyszy szereg atrakcji począwszy od pokazów pierwszej pomocy i ratownictwa po konkursy plastyczne i występy artystyczne.
Według statystyk średnio 1 z 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje transfuzji krwi – to lek nie do zastąpienia.
Z tego względu Grupa Muszkieterów, zrzeszająca sieci Intermarché i Bricomarché wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem już po raz 11. organizują kampanię „Zbieramy krew dla Polski”. Kolejna odsłona największej kampanii na rzecz honorowego krwiodawstwa w Polsce rozpocznie się 5 maja i obejmie ponad 100 polskich miast.
Jeżeli zainteresowało Cię to działania i chciałbyś się włączyć – zadzwoń. Działaniem tym opiekuje się Klaudia Waryszak-Lubaś.
Światowy Dzień Walki z AIDS
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS.
Liczne kampanie i akcje odbywające się w tym czasie mają upowszechniać wiedzę o wirusie i chorobie.
Światowy Dzień Walki z AIDS został ustanowiony przez ONZ w 1988 roku. Dlaczego? Według statystyk UNAIDS z 2015 roku na świecie żyje prawie 37 milionów osób zakażonych wirusem HIV. To epidemia, o której wciąż ciężko rozmawiać – chorzy cały czas spotykają się z niezrozumieniem, brakiem tolerancji i strachem. Co druga chora osoba nie wie, że jest nosicielem wirusa. HIV ma około 37 tysięcy mieszkańców Polski.
Polski Czerwony Krzyż od lat propaguje wiedzę na temat HIV/AIDS. Wierzymy, że wspólne działania organizacji pozarządowych, władz samorządowych oraz służby zdrowia mogą przełamać bariery społeczne i stereotypy, co pośrednio przełoży się na wzrost wiedzy o HIV/AIDS. Edukując i umożliwiając dostęp do najnowszych metod leczenie ratujemy ludzkie życie.
1%
Dochód z 1% podatku przeznaczamy na działania związane z programem „Godne Dzieciństwo”, czyli dożywianie dzieci i młodzieży w szkolnych stołówkach i świetlicach, dofinansowanie kolonii, zakup wyprawek szkolnych, zakup paczek świątecznych oraz organizację zajęć edukacyjnych.
Cztery bułki, dwa łabądki, po niech w PIT swój wpisz dwie piątki i bałwanka, po nim „siedem”- tak nakarmisz brzuch niejeden.
Pomaganie jest dziecinnie proste! Zapamiętaj ten numer KRS i przekaż 1% podatku na ciepłe posiłki, kolonie i zestawy edukacyjne dla najbardziej potrzebujących dzieci.
KRS 0000225587
Dzielimy się. Udostępnij.
Dynamiczni w działaniu, aktywni w mediach społecznościowych. Aktualności, relacje, gorące wiadomości z ostatniej chwili znajdziesz na naszych profilach. Sprawdź teraz!
LOO PCK
Lubelski Oddział Okręgowy
Polskiego Czerwonego Krzyża
ul. Puchacza 6
20-323 Lublin
tel: 81 532 08 27
tel/fax: 81 532 90 87