PODZIEL SIĘ ŚWIATŁEM I NADZIEJĄ

Każdego roku przed Świętami Bożego Narodzenia, Polski Czerwony Krzyż przygotowuje paczki dla swoich podopiecznych w ramach akcji Czerwonokrzyska Gwiazdka. W tym roku paczki otrzyma prawie 10 000 rodzin w potrzebie.

Nie możemy jednak zapomnieć, że osoby potrzebujące wsparcia są również na granicy polsko-białoruskiej, do której PCK nadal nie ma dostępu. Dlatego w tym roku Czerwonokrzyska Gwiazdka ma kolor zielony na znak solidarności z tymi, którym pomóc nie możemy, a o których myślimy.

Zielony to kolor nadziei, ale też kolor islamu i kolor lasu, gdzie niestety wiele migrantek i migrantów spędzi ten czas, w którym my obchodzimy Święta. Światło jest symbolem łączącym różne religie i tradycje. Światło to też symbol dobra – to, co odbywa się w ciemności jest złe, budzi grozę i odrazę. Światło jest obroną przed złem, jest ukojeniem i prawdą. I wreszcie światło to symbol Świąt i ciepła, które wtedy nas otacza.

Takim uniwersalnym znakiem nadziei dla ludzi podczas kryzysu humanitarnego jest symbol czerwonego krzyża lub czerwonego półksiężyca. Dla społeczności przechodzących przez traumatyczne wydarzenia związane z konfliktem zbrojnym lub klęskami żywiołowymi, znak ten jest informacją, że pomoc jest w drodze. Jak pokazują wydarzenia ostatnich miesięcy nie zawsze mamy taką możliwość i bywają wyznaczane granice, których nawet z pomocą humanitarną przekroczyć nie możemy. Są też granice człowieczeństwa, których przekraczać nie chcemy i jako organizacja humanitarna robimy wszystko, aby dotrzeć z pomocą do tych, którzy jej potrzebują.

Więcej na temat naszych działań na granicy.

W tym szczególnym czasie niech nasze myśli choć przez chwilę będą z potrzebującymi, z migrantami, z tymi, którzy są w drodze. Podzielmy się światłem i nadzieją na lepsze jutro dla nich wszystkich. Porozmawiajmy o nich i pomyślmy, jak możemy pomóc. Często ci potrzebujący są blisko nas i wystarczy niewielki gest, aby zmienić czyjeś życie.

Mogą nas dzielić światopoglądy, ale musi nas łączyć przekonanie, że nie można z obojętnością patrzeć na cierpienie drugiego człowieka, bez względu na to, kim jest i skąd pochodzi czy czego szuka.

W te Święta zapalmy zieloną gwiazdkę lub postawmy zielone światło w oknie na znak solidarności z cierpiącymi i potrzebującymi pomocy. Zróbmy coś dobrego dla innych. Wstawmy się za słabszymi. Nie odmawiajmy prawa do godnego życia tym, którzy szukają dla siebie lepszego świata. Bądźmy dobrzy i życzliwi, bo dobro wraca i tego wszystkim Wam życzymy.