Pierwsza Pomoc
Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża
Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża
Tradycja szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy sięga początków istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża, tj. 1919 roku. W obecnej formie Polski Czerwony Krzyż prowadzi szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy od 1997r. Uświadomienie znaczenia pierwszej pomocy, propagowanie wiedzy na temat jej udzielania i uczenie, jak właściwie reagować w przypadku zagrożenia ludzkiego życia i zdrowia – to jedno z najważniejszych zadań statutowych Polskiego Czerwonego Krzyża. W celu jego realizacji Zarząd Główny PCK organizuje szkolenia pierwszej pomocy, a w całej Polsce instruktorzy pierwszej pomocy PCK szkolą osoby w różnym wieku i z różnych grup zawodowych.
Prowadzimy szkolenia pierwszej pomocy młodzieży, przedstawicieli firm z różnych działów gospodarki oraz służb mundurowych. Szkolimy m.in. nauczycieli, pracowników biur, żołnierzy wyjeżdżających na misje poza granice kraju. Wszyscy przechodzą szkolenia, po których ukończeniu potrafią właściwie zareagować w najtrudniejszych sytuacjach.
Ściśle współpracujemy z Europejskim Centrum Referencyjnym ds. nauczania Pierwszej Pomocy, a szkolenia prowadzone są zgodnie ze standardami ustalanymi przez Europejską Radę Resuscytacji oraz Federację Czerwonego Krzyża. Współpracujemy z Global Road Safety Partnership w celu poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.
Dbamy o bezpieczeństwo naszych najmłodszych. W tym celu prowadzimy programy takie jak: “Super Wiewiórka – Przyjaciółka Oli i Kuby”, „Nie bądź obojętny – naucz się pierwszej pomocy” oraz “Ratowniczek”.
Uczymy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym zasad udzielania pierwszej pomocy. Każdego roku organizujemy Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK, obejmujące swym zasięgiem setki szkół i tysiące młodych ludzi.
Szkolenia odbywają się w siedzibie PCK przy ul. Puchacza 6 w Lublinie lub w przypadku grup zorganizowanych istnieje możliwość przeprowadzenie szkolenia w miejscu wskazanym przez firmę. Termin kursu i liczba uczestników do uzgodnienia. Wystawiamy faktury indywidualne i dla firm.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać, kontaktując się bezpośrednio z Biurem Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w godz. 8.00 – 16.00 od poniedziałku do piątku: tel. 81 532 08 27 wew.25, lub osobiście: w siedzibie głównej Lubelskiego Oddziału Okręgowego przy ul. Puchacza 6, pok. nr 6.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.
Beata Lachowicz
Pobierz pliki
Celem Mistrzostw jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Młodzież, dzięki odbywającym się podczas roku szkolnego ćwiczeniom i szkoleniom, przygotowuje się do startu w mistrzostwach. Mistrzostwa Pierwszej Pomocy na stałe wpisały się w kalendarz Polskiego Czerwonego Krzyża.
Rywalizacja prowadzona jest na trzech etapach:
Kurs elementarny
Kurs elementarny (5h dydaktycznych) Kurs elementarny jest popularny ze względu na swoją zwartą formę oraz niewysoki koszt. Jest to najkrótszy kurs oferowany przez Polski Czerwony Krzyż. Każdy z uczestników w trakcie kursu wykonuje ćwiczenia, które są warunkiem ukończenia kursu z wynikiem pozytywnym. Każdy z uczestników otrzymuje dwujęzyczne, imienne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
Obecnie tą formę szkolenia wybiera wiele firm i instytucji, które pragną, aby ich pracownicy zdobyli umiejętności niezbędne do ratowania ludzkiego życia.
Program kursu elementarnego: Ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku; Ocena stanu poszkodowanego, kontrola czynności życiowych; Postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym; Podstawowe Podtrzymywanie Życia; Postępowanie w przypadku krwotoków, poważnych ran i oparzeń; Odpowiedzi na pytania uczestników dotyczące innych urazów.
Zalety kursu: krótka forma tylko 5 godzin dydaktycznych (3,5 zegarowych); ćwiczenia dla wszystkich uczestników z zakresu postępowania z osobą nie przytomną; imienne, dwujęzyczne zaświadczenie o odbyciu kursu; możliwość zobaczenia pozorowanych urazów.
Kurs bazowy
Kurs bazowy (8h dydaktycznych) Kurs przeznaczony dla grup zorganizowanych w zakładach pracy w których nie ma możliwości przeprowadzenia kursu 16 godzinnego, jednakże kurs 5 godzinny jest nie wystarczający. Szczególnie polecamy choć nie tylko, jako powtórzeniowy dla osób które uczestniczyły w przeszłości w kursach pierwszej pomocy. Kurs jest realizowany w ciągu jednego dnia. Każdy z uczestników szkolenia ma obowiązek co najmniej 4 krotny w sposób praktyczny przećwiczyć wiedzę, którą wcześniej przedstawił instruktor. Zakres zachorowań i urazów jest bardzo szeroko omawiany.
Instruktorzy przygotowują również pozoracje, które wybrane osoby na szkoleniu mają „ratować”, tak aby jeszcze lepiej ugruntować wiedzę.
Program kursu bazowego: Ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku; Ocena stanu poszkodowanego, kontrola czynności życiowych; Postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym; Podstawowe Podtrzymywanie Życia – ćwiczenia; Postępowanie w przypadku zachorowań i stanów nagłych, bólu w klatce piersiowej, drgawek; Postępowanie w przypadku krwotoków, poważnych ran i oparzeń;Postępowanie w przypadku urazów kostno-stawowych, oraz urazów głowy i kręgosłupa; Odpowiedzi na pytania uczestników dotyczące innych urazów
Zalety kursu: kompaktowa forma 8 godzin dydaktycznych (6 godziny zegarowych); ćwiczenia dla wszystkich uczestników z zakresu postępowania z osobą nie przytomną; imienne, dwujęzyczne zaświadczenie o odbyciu kursu; bardzo szeroko omawiane zachorowania oraz urazy; możliwość z obaczenia oraz przećwiczenia postępowania z pozorowanymi urazami.
Kurs podstawowy
Kurs podstawowy (16h dydaktycznych) Kurs przeznaczony jest zarówno dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z pierwszą pomocą, jak i dla tych, którzy pragną usystematyzować już posiadane wiadomości (np. nauczyciele PO, pielęgniarki, lekarze).
Składa się przede wszystkim z zajęć praktycznych – omówienia teoretyczne stosowane są jedynie jako wstęp do ćwiczeń, który ma uświadomić uczestnikom, w jakich sytuacjach (i z jakiego powodu) należy dane czynności wykonywać.
Zajęcia praktyczne odbywają się zarówno na pozorantach (badanie poszkodowanego, układanie w pozycji bocznej, zakładanie opatrunków i unieruchamianie), jak i na manekinach (podstawowe podtrzymywanie życia – resuscytacja krążeniowo- oddechowa). Osoby po pozytywnym zaliczeniu kursu otrzymują zaświadczenie honorowane w Unii Europejskiej. Kurs ten jest certyfikowany przez Centrum Referencyjne ds. Nauczania Pierwszej Pomocy. Program kursu podstawowego: Ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku; Ocena stanu poszkodowanego, kontrola czynności życiowych; Postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym; Podstawowe Podtrzymywanie Życia; Postępowanie w przypadku zachorowań i stanów nagłych, bólu w klatce piersiowej, drgawek; Postępowanie w przypadku krwotoków, poważnych ran i oparzeń; Postępowanie w przypadku urazów kostno-stawowych, oraz urazów głowy i kręgosłupa; Odpowiedzi na pytania uczestników dotyczące innych urazów. Zalety kursu: komfortowa dwu dniowa forma szkolenia 16 godzin dydaktycznych (12 godzin zegarowych); trzykrotnie powtarzane modułu ćwiczeń dla wszystkich uczestników z zakresu postępowania z osobą nie przytomną. imienne, dwujęzyczne zaświadczenie o odbyciu kursu, z certyfikatem Globalnego Centrum Referencyjnego ds. Nauczania Pierwszej Pomocy. Zaświadczenie ważne 2 lata. szkolenie trwa 2 dni co pozwala na ugruntowanie wiedzy
i wyjaśnienie wątpliwości w trakcie drugiego dnia szkolenia. możliwość zobaczenia oraz przećwiczenia postępowania z pozorowanymi urazami. tematy dotyczące zachorowań i urazów są omawiane bardzo szczegółowo.